Co to jest bitcoin?

Coraz częściej pojawiający się temat, nurtujący wielu ludzi w różnym wieku. Kryptowaluty. Bitcoiny. Koparki do kryptowalut. Waluty wirtualne. Choć wiele osób o nich mówi, niewielka część wie, że przedrostek „krypto-‘’ nie oznacza niczego ukrytego, haczyków i kruczków. Słowo „kryptowaluta” ma związek z kryptografią, która zajmuje się kodowaniem, szyfrowaniem.

Słowo „bitcoin” posiada skrót BTC, oznacza zdecentralizowaną, ponadnarodową cyfrową walutę. Etymologia tego wyrazu: „bitcoin” to zlepek angielskich słów. Bit to skrót od binary (dwójkowy) i digit (cyfrowy) – po polsku oznacza więc dwójkę cyfrową. Coin to moneta. Czasami można się spotkać ze słowem „bitmoneta” i nie jest to forma błędna.  Bitcoin jest formą płatności „peer to peer”, czyli bezpośredniej „użytkownik do użytkownika”. Waluta powstała w 2009 roku dzięki Satoshi Nakamoto. Tożsamość osoby, która nosiłaby to imię i nazwisko, nie została potwierdzona. Nawet Hall Finney, programista, który jako pierwszy wydobył testowe bitcoiny, do ostatniego dnia swojego życia nie poznał tajemniczego twórcy. „Satoshi” z japońskiego to „mądry” i jest wiele przesłanek potwierdzających słuszność nazwy. Stworzenie kodu bitcoina jest nie lada wyzwaniem. Wielu spekulantów sugeruje, iż jedna osoba nie jest w stanie samodzielnie stworzyć tak genialnego projektu. Kryptowaluty zrewolucjonizowały świat i płatności. Twórca mógł wiedzieć, że jego popularność mogłaby być zagrożeniem zarówno dla jego życia. Nie bez powodu wielu programistów podejrzewanych o bycie tajemniczym Satoshim zupełnie się tego wypiera. Osoby przypisujące sobie tożsamość geniusza nie mają wystarczających dowodów by ją potwierdzić.

Bitcoin jest oparty o technologię block-chain (łańcuch bloków), która służy przesyłaniu informacji o transakcjach internetowych. Mechanizm ten funkcjonuje na zasadzie układania informacji w sposób blokowy. Każda kolejna informacja posiada „hash” z poprzedniej, dzięki temu nie ma możliwości zgubienia żadnego elementu bloku.

Na kryptowalutach wiele osób zyskało, ale kurs się waha. Bitcoin może okazać się przyczyną uszczuplenia budżetu nabywcy. Jak z każdą inwestycją, tak i w tym przypadku trzeba liczyć się z ryzykiem. Wraz ze stażem wirtualnych walut rośnie ilość przestępców, hackerów, którzy próbują zgłębić tajniki kodu Satoshiego. Trzeba więc rozważnie podejmować decyzję odnośnie inwestycji. Walutę tę można nabyć na giełdzie. Inną metodą nabycia bitcoina jest „kopanie”, czyli użyczenie mocy obliczeniowej swojego komputera do dokonywania obliczeń przy “wykopywaniu bloków”. A więcej to technologi blockchain możesz się dowiedzieć u ekspertów firmy 4soft.co , którzy realizują wiele ciekawych projektów programistycznych.